Jak robić zdjęcia, aby były wysoko ocenione?


Duża postać

Postaraj się aby postać była duża - zdjęcie powinno przedstawiać Ciebie, a nie palmę, wodospad, pomnik czy jakąś inną atrakcję turystyczną.

Pocztówki znad morza są fajne, ale to jest serwis z ciuchami, więc zachód słońca nie może być głównym elementem zdjęcia.

Źle Dobrze

Tło

Zadbaj o to aby tło było ciekawe, ale żeby nie wybijało się na pierwszy plan. Idealnie jeśli jest lekko rozmazane. Za duża ilość szczegółów w tle odwraca uwagę oglądającego od Waszych twarzy i ubrań.

Widok imprezy z innymi ludźmi w tle albo regał w pokoju nie będzie raczej dobrym pomysłem na zdjęcie.

Nasi naukowcy jeszcze nie wiedzą dlaczego, ale zdjęcia robione przy ładnej pogodzie, poza domem, są zazwyczaj wyżej oceniane :)

Źle Dobrze

Oświetlenie

Uważajcie na zdjęcia robione pod światło (np. w stronę okna lub słońca).

Ogólnie rzecz biorąc zdjęcie musi być wyraźne i mieć odpowiednie naświetlenie i kontrast.

Źle Dobrze

Poza i uśmiech :)

To nie jest reguła, ale starajcie się uśmiechać na zdjęciu. Albo inaczej - nie spuszczajcie głów i nie róbcie posępnych min!

Ważne jest też ułożenie ciała. Wartownicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza to w tym wypadku nie najlepszy wzór do naśladowania ;-)

Źle Dobrze

Ostrość

To prawda, w przymierzalni nie jest łatwo ustawić ostrość i nie poruszyć aparatu. Ale co zrobić - nieostre, poruszone, czy "pikselowate" zdjęcia nie mogą być niestety uznane za ładne :(

Autoportret?

Robienie zdjęć odbicia w lustrze, czy też trzymając aparat w wyciągniętej ręce zazwyczaj daje mizerny efekt.

Lepszym rozwiązaniem jest umówienie się z fotografem lub koleżanką na wzajemne robienie zdjęć lub skorzystanie z samowyzwalacza (TIMER) w aparacie.

Źle Dobrze

Postać: raczej nie na środku

Spróbujcie podzielić obszar kadru na trzy równe części. Najprostsza reguła jest taka, że najważniejsze elementy zdjęcia (np. twarz) powinny znajdować się na przecięciu linii.

Jeśli na Waszym zdjęciu widać np. horyzont, to powinien się znajdować na jednej z tych linii, a nie na środku.

Źle Dobrze

Rozmiar i proporcje zdjęcia

Mocno rozciągniete i zwężone zdjęcie to przepis na porażkę :(

Czarno-białe?

Czarno-białe zdjęcia to kwintesencja sztuki fotografowania. Nam jednak zależy na tym, aby ubrania były jak najlepiej widoczne, w swoich rzeczywistych barwach. Dlatego zdjęcia czarno-białe są zazwyczaj oceniane niżej, nawet jeśli są wybitne.